Krása

Kosmetika proti akné a její superstar aktivní ingredience

Jaké účinné složky by kvalitní přírodní kosmetice proti akné neměly chybět? Posvítili jsme si právě na ně! Jsou mezi nimi tradiční stálice, jiné začaly beauty svět dobývat poprvé teprve nedávno.

Akné – odvěký problém a léčba přírodou

Zdá se, že lidé se s akné potýkají tak dlouho, kam až dosáhnou historické záznamy. Způsoby jeho léčby se přitom od té dnešní v zásadě tolik neliší. 

Tradiční čínská medicína věří, že akné souvisí s teplem, které se v těle hromadí v důsledku neschopnosti dostatečně trávit stravu. Proto se k léčbě problematické pleti uchyluje ke konzumací „ochlazujících“ bylin a potravin, jako je tmavá listová zelenina a echinacea.

Stáří Egypťané používali jako lék na akné také zkyslé mléko. Že to nezní příliš lákavě? Ve skutečnosti je to naprosto geniální. Zkyslé mléko totiž obsahuje kyselinu mléčnou, která pomáhá snižovat výskyt pupínků a zmírňovat známky stárnutí. Pro zajímavost, sám král Tut trpěl akné a údajně byl pohřben s listy pačuli, o kterých se má za to, že posilují pleť a vyrovnávají produkci kožního mazu. 

Také Římané používali k léčbě akné přírodní prvky, když se namáčeli v lázních s horkou vodou a sírou. Tu si oblíbili pro její schopnost snižovat záněty a ničit bakterie vyskytující se na kůži.

Moderní kosmetika založená na tradičních ingrediencích

Dnes existuje mnoho prostředků, které se používají při léčbě pupínků, černých teček, cyst a dalších forem akné. Účinnou léčbu představují třeba i medikamenty nebo laserové zákroky. V nejširším měřítku ale volíme kosmetiku specificky určenou pro problematickou pleť. Jaké složky jsou pro ni charakteristické? 

  • Zinek 

Oxid zinečnatý je skvělým spojencem v boji proti přetrvávajícímu hormonálnímu akné. Tento v přírodě se běžně vyskytující minerál urychluje hojení lézí akné, snižuje mastnotu a zarudnutí pleti. 

Zklidňující jíl je také vynikajícím bojovníkem proti akné. Jeho síla spočívá ve schopnosti jemně exfoliovat a uvolňovat póry a zároveň udržovat přirozenou vlhkost pokožky. 

  • Aktivní uhlí 

Prášek z dřevěného uhlí se doporučuje k hloubkovému čištění pleti. Pomáhá odstranit nečistoty z pórů, eliminovat černé tečky a kontrolovat nadměrnou produkci kožního mazu.

  • CBD 

Je ceněno pro svou schopnost redukovat záněty a účinně snižovat produkci kožního mazu. CBD má pozoruhodné antibakteriální vlastnosti, které jsou pro boj s akné klíčové.

  • Síra

Tento minerál působí jako exfoliační, antibakteriální a protizánětlivá složka. Je velmi účinný obzvlášť při počátečním stupni akné. Při lokální aplikaci odstraňuje vrchní vrstvu pokožky tím, že ji vysušuje a umožňuje její snadné odloupnutí.

  • Aloe Vera 

Extrakt ze stejnojmenné rostliny a snižuje zarudnutí a urychluje proces hojení lézí akné.

  • Zelený čaj, tea tree olej

Zelený čaj je skutečným superhrdinou v péči o pleť. Pokud jde o akné, je využíván jako protizánětlivý prostředek. Může také pomoci chytře regulovat mastnotu v místech, kde je třeba, aniž by vysušoval zbytek pleti. Totéž platí i pro tea tree olej

Akné je ten vůbec nejčastější kožní problém, který postihuje všechny věkové kategorie. Možností léčby existuje spousta; přírodní složky ale mohou fungovat stejně dobře jako medikamenty a narozdíl od nich jsou z dlouhodobého hlediska pro pleť prospěšné. Účinnost některých z nich už máme prověřenou po několik tisíciletí. 

Spoléháte při péči o pleť s akné na přírodní kosmetiku?