Krása

Bezpečnost a rizika zvětšení prsou: co byste měli vědět před zákrokem

Každý chirurgický zásah do těla s sebou přináší určitá rizika. Platí to pochopitelně také o zvětšení prsou implantáty. V tomto případě je riziko sníženo tím, že se nejedná o akutní zákrok. Díky pečlivému vyšetření před operací ke komplikacím dochází zřídka. Estetická chirurgie Praha s vámi veškerá možná rizika probere předem.

Silikon nebo vlastní tuková tkáň?

Možností, jak si nechat chirurgicky zvětšit prsa, je několik. V minulých letech se stále více prosazovalo zvětšení prsou využitím vlastní tukové tkáně. Přesto, že byl výsledek po operaci přirozený a na první pohled velmi uspokojivý, po nějaké době nastávaly komplikace. Proto se plastičtí lékaři začali opět vracet k silikonovým implantátům.  

Výběr prsních implantátů

Na trhu je celá řada prsních implantátů od různých výrobců. Je nutné volit pouze ty, které mají certifikát FDA. Někdy se můžete setkat s inzercí neznámých výrobců, kteří nabízejí například odlehčené prsní implantáty nebo nové ergonomické implantáty. Vzhledem k tomu, že tyto novinky nejsou odzkoušené ani certifikované, nikdy nevíte, jak se budou po čase ve vašem těle chovat. Solidní plastický chirurg, kterému jde o vaši bezpečnost, vám také tyto novinky nikdy nenabídne.

Jaké mohou nastat pooperační komplikace

Je třeba říci, že veškeré komplikace lze včasným zásahem vyřešit. Část odpovědnosti je také na samotné ženě. Je zapotřebí, aby svůj stav sama kontrolovala a jakékoliv změny konzultovala se svým plastickým chirurgem.  

Rozestup rány, poruchy hojení

Někdy může nastat, že se rána špatně hojí. Je to zpravidla způsobeno sníženým prokrvením tkání. Riziko se zvyšuje u diabetiků a také u kuřáků. Proto je nutné, aby žena pravdivě informovala plastického chirurga o svém zdravotním stavu a lécích, které užívá. Dobrou prevencí je také vynechat nikotinové produkty několik týdnů před i po operaci. Jestliže dojde k rozestupu rány, pak je řešením operační zákrok.

Infekce v okolí implantátu

Infekci mohou způsobit v podstatě tři faktory. Nejčastěji k ní dochází vlivem působení bakterií, které se vyskytují v potních a mazových žlázách. K infekci také může dojít následkem rozestupu rány. K implantátu se mohou nežádoucí bakterie také dostat krevní cestou. Není ale třeba panikařit. Řešením počínající infekce je nasazení antibiotik. Pokud dojde k závažnější infekci, pak bývá nutné implantát vyjmout. Poté, co se prsa zhojí, je možné přistoupit k nové augmentaci.

Kapsulace

Kapsulace neboli nahromadění jizevnaté tkáně v okolí implantátu postihuje přibližně 2–5% žen. Poznáte ho na první pohled. Prs je při pohmatu evidentně tvrdší a zároveň se mění jeho tvar. Tato komplikace může také ženě působit bolesti. Nejčastěji ke kapsulaci dochází z důvodu infekce nebo hematomu v okolí prsního implantátu. Lehčí formu lze řešit nasazením léků nebo masážemi. Ve vážnějších případech se kapsula uvolní reoperací.

Prasknutí implantátu

Riziko prasknutí implantátu je velice malé. Certifikované implantáty od renomovaných výrobců disponují v tomto ohledu doživotní zárukou. Pokud by přesto k prasknutí došlo, není třeba se obávat prosakování gelové výplně. Moderní implantáty jsou několikavrstvé. U starších implantátů může k proniknutí gelové náplně dojít a způsobit tkáňovou reakci. Včasným zásahem plastického chirurga se problém vyřeší.

Otočení implantátu

Tento efekt nastává velice zřídka a pokud k němu dojde, pak většinou krátce po operaci nedodržením klidového režimu, kdy ještě není implantát fixován k okolním tkáním.

Přesto, že určitá rizika při augmentaci prsou existují, mohou se velice snížit odpovědností k vlastnímu tělu. Šetřit se v tomto případě rozhodně nevyplácí.

Máte zkušenosti se zvětšením prsou? Proběhlo vše bez problémů nebo nastaly komplikace? Podělte se s námi o své zkušenosti.