Krása

Vypadávání vlasů u mužů – je-li na vině testosteron, možnosti řešení problému jsou omezené. Přesto nezoufejte!

Nadměrné vypadávání vlasů u mužů je podstatně častější než v případě něžnější poloviny lidstva. Stačí se jen trochu rozhlédnout a hned vám to musí být jasné. Pánů, kterým na hlavě prosvítá počínající pleš nebo kteří jsou bez vlasů docela, určitě potkáte mnohem více než žen. A věřte, že to rozhodně není pouze tím, že by dámy citelný úbytek vlasů maskovaly třeba parukou. Nošení paruk a různých příčesků je sice u žen běžnější, není ale hlavní příčinou toho, proč na ulicích dnes a denně vídáte zásadně větší množství plešatých mužů, zatímco na dámu s holou nebo téměř holou hlavou narazíte pouze výjimečně.

Ztrácíte vlasy doslova na každém kroku a chcete zjistit, proč k tomu dochází? Rádi byste se pokusili nepříznivý trend zastavit? Nějaké možnosti samozřejmě existují. Jste-li však mužem, není vyloučeno, že to bude trochu složitější. Hned uvidíte, co máme na mysli!

Proč je vypadávání vlasů u mužů častější

Vlasy rostou naprosté většině lidí po celý život. Zdaleka ne všichni jsou na tom však stejně pokud jde o jejich množství nebo o to, zda případně kdy jim začnou ve zvýšené míře vypadávat. Někdo má bujnou kštici od narození a vydrží mu bezmála až do smrti. Jiný se už ve dvaceti začíná pomalu smiřovat s tím, že bude za pár let téměř plešatý. Dalším lidem vlasů ubývá až v pokročilém věku a existují samozřejmě také jedinci, a není jich nijak málo, kteří měli vlasů spoustu a přestože se dostali teprve do „středních let“, během poměrně krátké doby o ně přišli. Příčiny těchto rozdílů jsou přitom rozmanité. Počínaje genetickou výbavou, přes prodělané nemoci až po styl života, který člověk vede. A na všechny tyto faktory se alespoň v rychlosti podíváme.

Nejprve se však pokusíme zodpovědět otázku, proč jsou to právě muži, kdo o přirozenou pokrývku hlavy přichází mnohem častěji. Už tušíte, kam máme „namířeno“?

Testosteron je důležitý, nesmí ho však být příliš

Hormony hrají v životě člověka velice důležitou roli. Je-li řeč o mužích a o jejich vlasech, musíme zmínit především pohlavní hormon zvaný testosteron. Tato látka je pro vývoj mužského těla a pro jeho fungování zcela nezbytná. Zodpovídá za rozvoj sexuálních a tedy i reprodukčních funkcí, za růst svalové hmoty nebo třeba za optimální metabolismus tuků. A v neposlední řadě ovlivňuje také to, kolik má jedinec vlasů a chlupů. S testosteronem je to však poněkud složité. Je-li ho v těle příliš, může také v některých případech napáchat i „vedlejší“ škody a místo toho, aby růst vlasů podpořil, stojí za jejich úbytkem.

Jistě tušíte, že ačkoliv je testosteron „mužským“ hormonem, disponují jim také ženy. Podstatný rozdíl je však v jeho množství. A přestože ho mají některé ženy ve svém těle více než jiné, pánům se rovnat nemohou. Rozdíl je totiž nejčastěji zhruba sedminásobný, což je také jedna z hlavních příčin častějšího výskytu mužské pleše.

Stres, tabák a alkohol

Vlasy vám už de facto vypadaly? A přesto vypadáte tak dobře, že se ženám z vaší pleše doslova „podlamují kolena“? Pak vás asi nic trápit nemusí. Mnoho populárních mužů je na tom ostatně tak jako vy. Jestliže ale k vaší téměř lysé hlavě směřují pouze soucitné pohledy nebo jste kvůli ní dokonce terčem nevybíravých poznámek, určitě začnete hledat nějaké řešení. A to pokud možno co nejefektivnější. Začít můžete tím, že navštívíte odborníka. Člověk, který nejlépe zjistí, proč vaše vlasy mizí v nenávratnu, se nazývá tricholog. A co může odhalit? Z jakých příčin je vaše hlava holá? Možná proto, že:

  • Jste v neustálém stresu
  • Ve vaší stravě chybí důležité vitamíny a minerály
  • Pijete moc alkoholu
  • Příliš kouříte
  • Používali jste nevhodnou vlasovou kosmetiku
  • Prodělali jste nějakou nemoc, o které možná ani nevíte
  • Užíváte léky, které vlasovým folikulům škodí
  • Vaše tělo produkuje extrémní množství testosteronu

Trápíte se? Řešení existuje!

Trápíte se? Život bez vlasů nestojí za nic? Pokud tricholog zjistí, že je příčinou vašeho stavu nezdravý životní styl nebo užívání nějakých léků, pomoc může být poměrně snadná. Vlasy vám zkrátka mohou časem znovu narůst. Jestliže je však na vině přemíra testosteronu, bude už náprava podstatně složitější. Sice se už objevilo cosi, co lze nazvat „hormonální léčbou“. Její výsledky nejsou však nijak oslnivé a hlavně mají spíše krátkodobější efekt. Mnohem spolehlivějším řešením je transplantace. Transplantace vlasů je díky moderní estetické medicíně nejen poměrně běžným, ale hlavně vcelku efektivním zákrokem. Třeba ji nakonec zvolíte jako nejrozumnější východisko. Kdo ví?

Máte v rodině více mužů, kteří jsou náchylní k nadměrnému padání vlasů? Nebo jste široko daleko jediní, kdo tento problém řeší?