Aktuality

Úklid společných prostor – řešení pro správce budov

Bydlíte v paneláku a staráte se o jeho bezproblémový chod? Nebo pracujete jako správce nemovitosti a hledáte spolehlivé dodavatele? Pak v rámci technické údržby určitě řešíte také úklid společných prostor. Když si ho jednotliví nájemníci zajišťují sami, bývá to obvykle katastrofa. Výsledkem jsou zanedbané chodby plné bláta a písku, pavučiny na stropech a špinavá okna. Seznamte se proto s nabídkou úklidových firem, kterým můžete tuto práci delegovat.

Vyzkoušejte jednorázový úklid společných prostor. Podle kvality objednáte stálý servis

Ve větších městech zpravidla operuje více agentur, které poskytují různé typy služeb včetně úklidu společných prostor. Pokud jste v roli domovníka, musíte si mezi nimi umět vybrat spolehlivého dodavatele, což nemusí být snadné, zvlášť když tam nikoho neznáte. Podobně jako v jiných odvětvích se proto zkuste poptat u známých či kolegů, jestli by vám mohli nějakou úklidovku doporučit. Nejde přitom zdaleka jen o kvalitní práci, ale také o to, aby byl úklidový pracovník důvěryhodný. Žádný facility manager nechce riskovat případného zloděje. Také se můžete poptat u ostatních zákazníků, kteří si u dané společnosti úklid společných prostor objednali. Nebo využijte recenze z Googlu.

Jakmile se pro nějakou firmu rozhodnete, domluvte se na jednorázovém úklidu společných prostor. Agentura se bude alespoň víc snažit, aby vás přesvědčila k trvalé spolupráci a vy se podle odvedené práce rozhodnete, zdali ji angažujete. Zároveň si firma díky tomu dokáže přesněji ocenit své služby, protože každá nemovitost má svá specifika. Rovněž stanoví vhodné druhy čištění, úklidových prostředků, pomůcek a četnost úklidu.

Co vše obnáší pravidelný úklid společných prostor

Vaším cílem jako domovníka je pochopitelně, aby se agentura postarala o vše na klíč. V typickém paneláku to znamená, že se vždy v jeden konkrétní den v týdnu dostaví agenturní uklízeč či uklízečka. Úklid společných prostor pak  logicky zahájí v nejvyšším patře domu a postupně zamete a vytře chodby a schodiště. Přitom otře také zábradlí a parapety u oken. V přízemí zamete sklepy, kočárkárny, kolárny a vytře společnou chodbu a výtah. Zpravidla ještě bývá nutné vyleštit ohmataná skla ve vstupních dveřích kolem kliky a vyčistit prostor pod kovovým roštem u vstupu, kam se oklepává bláto z bot.

Na jaře a na podzim si poručte generální úklid společných prostor

Kromě běžného týdenního úklidu společných prostor je zapotřebí umýt alespoň dvakrát do roka okna, která osvětlují sdílené chodby. Také vchodové dveře zaslouží generální očistu, protože se zapráší a dole okopou.

Chcete-li udržet průchozí místnosti dokonale čisté, nesmíte zapomenout ani na stěny. Zvlášť u stropů si pavouci časem utkají hustou síť pavučin, které se zanesou prachem a nevypadají hezky. Ty je nutné buď vyluxovat, nebo vymést speciální prachovkou na tyči.

Podle druhu nemovitosti bývá také prospěšné umýt podlahové sokly a věnovat zvýšenou péči rohům. Též venkovní prostor před vchodem včetně chodníku vyžadujte zametené. Jinak se kamínky, písek a další smetí nanosí do domu, což je z hlediska úklidu společných prostor nežádoucí.

Pokud jste čerstvými správci nemovitosti, kde máte zajistit technický servis včetně úklidu společných prostor, teď už víte, jak na to. Nyní už si snadno vyberete úklidové firmy ve vašem městě, kterým zašlete poptávku na úklid společných prostor. Bez potíží si ošéfujete, aby vám do pravidelného servisu zahrnuli vše potřebné. Tím dosáhnete maximální čistoty v domě, který máte na starost, a nájemníci budou spokojení.