Aktuality

Pronajímat byt v Uherském Hradišti se vám vyplatí. Vlastnické bydlení je nedostupné a činže míří vzhůru!

Přemýšlíte, zda by pronájem bytu v Uherském Hradišti nebyl v současné situaci lepším řešením než jeho prodej? A to přesto, že jste byli původně přesvědčeni, že bude nejrozumnější, když se nemovitosti zbavíte? Pokud jste svůj záměr přehodnotili s ohledem na aktuální vývoji na našem realitní trhu, nutno uznat, že jednáte rozumně. Chystáte se najít vhodného nájemníka? Vaše rozhodnutí dává každopádně smysl. Je totiž pravděpodobné, že by se prodej bytu mohl značně protáhnout, jelikož dostatečně solventních lidí a také těch, kteří dosáhnout na hypotéku, rapidně ubylo. O pronájem se však zájemci nejspíš „poperou“.

Pokud jde o vaši původní myšlenku, k té se samozřejmě můžete časem vrátit. Věřte ale, že by byla určitě škoda, kdybyste se bytu zbavili právě teď. A možná bude vůbec nejlepší, když si ho ponecháte i v budoucnu. Chcete vědět, proč jsme o tom přesvědčeni? Rádi vám svůj pohled na věc stručně vysvětlíme!

Pronájem bytu v Uherském Hradišti – 7 000 Kč jako nejnižší činže

Právě přemýšlíte, jak naložit se svým volným bytem? A po zralé úvaze jste se nakonec přiklonili k tomu, že nemovitost raději pronajmete, než abyste ji rovnou prodali? Zřejmě jste si dobře vědomi toho, co se aktuálně odehrává na našem trhu s bydlením. Rezidenční nemovitosti jsou až na výjimky extrémně drahé, což spolu s dalšími okolnostmi, které za okamžik zmíníme, logicky zvedá poptávku po pronájmech. Doslova „na dračku“ jdou pochopitelně byty městské, protože jsou zkrátka levnější. Většina lidí však na takové bydlení nárok nemá a je tedy se svou základní potřebou, kterou střecha nad hlavou nepochybně je, odkázána na tržní ceny. 

Soukromým majitelům činžovních nemovitostí se proto naskýtá jedinečná příležitost a to mnohdy bez ohledu na to, zda se jejich byt nalézá v Praze, Plzni, Českých Budějovicích nebo v nějaké menší obci. Nájemné jde totiž nahoru téměř všude. Uherské Hradiště není v tomto ohledu výjimkou. Pokud jste si toho snad ještě nestihli všimnout, u nabídky činžovních bytů v tomto největším slováckém městě se v kolonce „nájemné“ už dlouho neobjevila cifra nižší než 7 tisíc korun!

Výběr z nabídky pronájmů – Uherské Hradiště (02/2023)

Dispozice Užitná plocha (m2) Detaily Činže (Kč)
1+kk 27 8.NP, cihla po rekonstrukci 7 500
1+kk 28 2.NP, smíšená stavba po renovaci 8 500
2+1 45 1.NP, cihla, parkování 9 000
2+1 68 2.NP, cihla po rekonstrukci, balkon 11 000
3+1 81 2.NP v RD 14 000

 

Ceny se právě „lámou“

Dobře víte, že se po letech zdražování ceny domů a bytů vyšplhaly do takových výšek, že na ně mnozí z nás ani nedohlédnou a o pořízení vlastního bydlení si nechávají pouze zdát. Nic ovšem netrvá věčně a tak k situaci, v níž se právě nacházíme a kterou odborníci často nazývají cenovým zlomem, zkrátka dříve či později zřejmě dojít muselo. Některé nemovitosti začaly zlevňovat. Nejde sice o nic dramatického, takže to celkovou dostupnost bytů nijak zásadně neovlivní, ale už sám fakt, že se ceny přestaly zvedat, stojí jistě za zmínku. Pokud jste od prodeje svého bytu upustili proto, že na vaše požadavky nikdo nepřistoupil a to dokonce ani poté, co jste učinili určitý cenový ústupek, jistě tušíte, o čem je tu řeč.

Dále slevovat nehodláte a nikdo, kdo by byl schopen či ochoten zaplatit tolik, kolik si představujete, na obzoru alespoň prozatím není? Nevadí! Byt jednoduše pronajměte! Uvidíte, že to půjde „jako po másle“. Stane se z vás pan domácí a budete si užívat výhod pravidelného a téměř bezpracného příjmu.

Trh s hypotékami a noví obyvatelé z Ukrajiny

Řekli jsme, že jedním z důvodů rostoucího zájmu o pronájmy jsou astronomické ceny nemovitostí. A je to nepochybně příčina stěžejní. Svou roli v tom, že poptávka po činžovním bydlení den ode dne stoupá, však hrají také další faktory. Uveďme alespoň dva nejsilnější:

  • Hůře dostupné půjčky na bydlení – komplikují situaci všem, kdo byli ochotni na vysokou cenu domu či bytu kývnout, ale potřebovali k tomu hypotéku. Hypoteční úvěry totiž významně zdražily a podle tvrzení bank nebudou o mnoho levnější ani letos
  • Uprchlická vlna z Ukrajiny – řady potenciálních nájemníků nepochybně také rozšířila. Těch několik stovek tisíc lidí, kteří v posledních měsících přišli, sice náš trh s bydlením nějak absorbuje, ale poptávka tím zcela jistě vzrostla.

Drž a nepouštěj!

Držet a nepustit! Dobrá rada, kterou by vám jistě při pohledu na váš byt dala většina našich předků. Vlastní nemovitost totiž vždy byla a s velkou pravděpodobností i nadále bude hodnotou, které se jen tak něco nevyrovná. A řeči o „fetiši“ vlastnického bydlení, které lze občas zaslechnout od některých lidí z realitního oboru, na tom nic nezmění. Máte svůj byt? Držte ho pevně! Jeho pronájem vám může slušně zvednout životní standard. Ceny domů a bytů navíc v delším časovém horizontu téměř bez výjimky rostou a jejich aktuální stagnace či mírný pokles jsou tedy pouze přechodným jevem.

Kolik nemovitostí vlastníte? A už jste někdy nějakou pronajímali?