Bez ohledu na to, jaký typ prodeje vína zvolí, podle https://drink-good-wine.com/ údajně až 90 % konzumentů pije víno, miluje víno, ale nemá o něm žádné hlubší znalosti. Buď se při nákupu rozhodují podle barvy (chci dnes červené nebo bílé?) či podle toho, jak se jim líbí etiketa nebo tzv. hrají na jistotu a kupují stále stejnou značku. Pravda, život je dost nepředvídatelný, ale tím, že se drží u vína své osvědčené klasiky se neuvěřitelně ochuzují.
S velkou pravděpodobností k takovým lidem patříte i vy. Rozhodně není na škodu proniknout do podstaty věci a naučit se vybrat z jakékoliv nabídky to nejlepší pro vaše chuťové pohárky. Zde nabízíme několik rad, jak na to.
Nejprve se musíte naučit jazyk
Je jasné, že už máte nějakou představu, co vám a vašim blízkým chutná. Protože není vždy snadné popsat naše chutě těmi správnými slovy, musíte si osvojit užívání řady podstatných a přídavných jmen, které vám pomohou lépe definovat váš vkus ve víně.
Jakmile to zvládnete, budete překvapeni, kolik informací lze zjistit z drobného písma na etiketě lahve nebo na popiskách u jednotlivých druhů nabízených v e-shopu.
Základní pojmy: stolní versus jakostní
Na Apeninském poloostrově se drží tradice už od dob starého Řecka a Říma, víno se zde pije přes den na zahnání žízně. Prodává se ve skleněných lahvích v objemu 2 – 3 dcl a může se libovolně dle potřeby ředit vodou. Tomuto víno se říká stolní nebo také bez přívlastku, a jakkoli mu nechceme upírat právo na umístění na našem stole, nelze od něj očekávat takový degustační požitek, jaký my Češi od vína obvykle požadujeme.
Na druhé straně barikády stojí vína jakostní, o jejichž vlastnostech a jemných nuancích se naopak mohou psát romány. Podívejme se na hlavní kapitoly.
Odrůda aneb sláva rozmanitosti matky přírody
Pojmy jako Merlot, Chardonnay, Ryzlink vlašský nebo Modrý portugal každý “vinař” určitě slyšel. Jsou to některé z nejpopulárnějších odrůd. Víte ale, že nápoj vyrobený z čistě z jedné odrůdy se nazývá cépage, zatímco cuvée vznikne kvašením směsi odrůd. Na vzniku legendárního jihofrancouzského Châteauneuf-du-Pape se podílí dokonce třináct druhů vinné révy.
Tím se dostáváme k zemi původu, která je nesmírně důležitá, protože každý region zkrátka chutná jinak. Tradiční vinařské oblasti mají své zkratky, podle kterých můžete lokalizovat původ vína na kilometr přesně. A čím proslulejší oblast, tím vyšší cena – Burgundsko nebo Champagne si to zkrátka zaslouží.
Pokusit se o charakteristiku
To pro konzumenta nejdůležitější – jaké je víno na jazyku – se naučíte formulovat přímo úměrně počtu vyzkoušených druhů. Bez porovnání by to šlo dost těžko. Vína jsou lehká, těžká, jednoduchá, komplexní, ovocná, kořeněná, dřevitá, mladá, archivní, jemná nebo výrazná, hodící se k různým pokrmům – abychom zmínili alespoň nejběžnější charakteristiky.
Jak se nenechat napálit
Samozřejmě že mezi prodejci vína můžete narazit na někoho, kdo se žene za ziskem s ne zcela čistými úmysly. Abyste se vyhnuli podvodům a nekvalitnímu moku ve vaší sklence, je třeba dodržovat tato pravidla:
- maximálně se vzdělat, abyste v popiskách nebo na etiketě odhalili očividné nesmysly
- zodpovědně testovat různé druhy a účastnit se degustací
- nekupovat stáčená vína v PET lahvích a kanystrech
- před supermarkety, které mají víno jen jako jednu položku z mnoha, dávat přednost prodejnám soukromých vinařů nebo zavedeným e-shopům (ty budou mít širší výběr)
- vybírat si prodejce s historií, mezinárodní zkušeností a dobrými referencemi
- neváhejte si nechat poradit, každý solidní obchodník poskytuje poradenství
Co si budeme nalhávat, přes veškerou snahu nepoznáte, co je v lahvi, dokud ji neotevřete. Proto vždy volte takový obchod, kde ochotně vyřizují reklamace a nemají problém s vrácením zboží, popř. peněz.
Stalo se vám někdy, že jste nakoupili nekvalitní víno?