Aktuality

Eurovíkend Dálavy – DRÁŽĎANY

Cílem 3. Eurovíkendu oddílů Dálavy se stalo v prodlouženém květnovém víkendu hlavní město německého Saska – Drážďany. Autobusem pana Knýbla jsme vyrazili ve čtvrtek 7.5. večer, abychom v pátek ráno dorazili do cílového města Drážďan. V jugendherbergu jsme si uložili batohy, nasnídali se z vlastních zásob a po svých jsme vyrazili na prohlídku města. Od nově opraveného hlavního nádraží jsme prošli mondénní centrum města po Pražské třídě na náměstí Starý trh. Dobrou hodinku jsme si prohlíželi přístupné části barokní perly Drážďan – Zwingeru a kolem královského paláce jsme došli na náměstí Malý trh s obnoveným chrámem Frauenkirche, ze kterého po velkém náletu na konci 2. světové války zůstala jen hromada kamení. Prohlídku centra jsme zakončili na nábřeží v parčíku nad pevností, odkud je kouzelný výhled na Labe a přístaviště výletních lodí.


V pátečním odpoledni jsme šli na objednanou návštěvu známého Muzea hygieny. Obavy některých účastníků, že zde budou vystavovat mýdla a ručníky, se nenaplnily a naopak muzeum všechny zaujalo velmi názornými exponáty, popisujícími detailně lidské tělo. Na prohlídce nás doprovázeli průvodci, hovořící česky a prohlídku jsme zakončili v dětské interaktivní části, kde exponáty už spíše připomínaly hernu mateřské školy než úctyhodné muzeum. Během návštěvy muzea lehce sprchlo a tak večer jsme se opět rozběhli poznávat Drážďany již podle vlastní chuti.


V sobotu 9.5. jsme po ránu vyrazili do 10 km vzdáleného Radebeulu, kde je nám blízké Muzeum Karla Maye. V parku za vilou (bydlištěm) Karla Maye je jeho „Medvědí doupě“ – srub, nabitý indiánskými předměty. V parku stojí tee-pee a německý euroindián nás lákal na střelbu z luku. Po návštěvě muzea jsme přejeli k loveckému zámečku Moritzburg, kde se natáčela česko-německá pohádka Tři oříšky pro Popelku. Interiéry nic moc, ale okolí zámečku je kouzelé – zámek stojí na ostrůvku uprostřed velkého jezera a kolem něj je překrásný zámecký park.


Po návratu do Drážďan ještě někteří účastníci využili možnosti vyhlídkové plavby po Labi na kolesovém parníku, jiní procházeli město, zejména tržiště na Velkém náměstí nebo opět na včerejší vstupenku navšívili Muzeum hygieny.


V neděli 10.5. jsme již po snídani v hotelu vyrazili k domovu, ale měli jsme naplánovánu ještě zastávku na okraji národního parku Saské Švýcarsko u skalní plošiny Bastei. I když zde kvete turistický průmysl, přesto nás uchvátil kamenný most mezi pískovcovými věžemi vysoko nad hladinou Labe s vyhlídkou na okolní pískovcové věže a svědecké skály prastarých sopek, které přecházejí z Německa do Českého Švýcarska a na Tiské stěny. Na skalách zde byl i dávno zřícený strážní hrádek. Pak už nás čekala jen dlouhá cesta přes Polsko do Ostravy.