Krása

Jídelníček 1000 kcal denně. Rychlé zhubnutí nebo hazard s vlastním zdravím?

Nadváha nebo dokonce obezita je nežádoucím problémem, se kterým svádí nerovný boj mnoho lidí. Důvody mohou být různé. Někdo není prostě spokojen se vzhledem  svého těla a jinému způsobují kilogramy navíc zdravotní obtíže. V poslední době získala popularitu dieta po názvem – Jídelníček 1000 kcal denně. Je ale nutné vědět, které diety se srovnávají se zdravým životním stylem a které by mohly naše zdraví dokonce  poškodit.  Způsobů, jak se zbavit nadbytečné hmotnosti, je totiž celá řada.

 • Stačí si do internetového vyhledávače zadat heslo „dieta“ a v tu chvíli na nás vyskočí spousta zaručených rad. 
 • Nejlákavější jsou jistě ty, které nám přislíbí rychlý a zaručený výsledek. 

Stačí malé zamyšlení a zjistíme, že je to tak trochu nesmysl. Není přece možné například během jednoho měsíce shodit deset kilogramů. Nadměrné tukové zásoby, které nosíme na svém těle, se přece také nevytvořily během tak krátké doby. 

 • Kilogramy přicházely postupně a pomalu a stejným způsobem musí také naše tělo opustit.

1000 kcal tělu opravdu stačit nebude

V současné době je v popředí zájmu zmíněná metoda jídelníčku o 1000 kcal denně. V jedné věci tato dieta rozhodně nelže. Skutečně se zbavíte nadbytečných kilogramů v průběhu krátké doby. Důležitá otázka – Co má být vlastně cílem našeho hubnutí? Pochopitelně, že to je redukce tělesné hmotnosti. Ale jistě také chceme být fit a plni energie. 

 • Co bychom získali tím, mít vysněnou postavu, pokud by se po okolí naše tělo “plížilo jako stín” bez energie. 
 • Nedostatek živin se také odrazí na vzhledu pokožky. 
 • Bude působit unaveným, a tak trochu „vysušeným“ dojmem.

Zhubnout na jeden večer? Má to smysl?

Dieta, založená na hladovění, může pochopitelně v některých případech fungovat. Přijde vám pozvánka na nějakou významnou akci a je nutné dostat své tělo do společenského oblečení. Avšak to je tak trochu těsné přes břicho. Stačí dva dny hladovky a hned to bude lepší. 

 • Otázkou je, jestli má takové nárazové hubnutí vůbec význam a zda si nepřivodíme spíše zažívací potíže. 
 • Druhou otázkou je, jestli mělo smysl „zhubnout“ na několik málo hodin.

Samotný BMI nestačí. Důležitý je také bazální metabolismus

Jestliže je naším cílem skutečná redukce tělesné hmotnosti, a to přirozenou cestou, pak je zapotřebí řídit se jedním důležitým pravidlem. Naše tělo sice musí přijímat méně kalorií, než spotřebuje, ale neměla by se překročit určitá hranice, aby nedošlo k narušení takzvaných vitálních funkcí (krevní oběh, dýchání, mozková činnost). 

 • První informací, kterou bychom si měli o svém těle zjistit, je BMI. 
 • Samotný Body Mass Index nám toho ale moc neřekne. 
 • Takže univerzální tabulky, které najdeme na internetu, musíme brát jen jako lehce informativní. 

Každé tělo funguje jinak, a proto je další důležitou informací bazální metabolismus. Pokud to přeložíme do srozumitelného jazyka, pak se jedná o množství kalorií, které má naše tělo přijmout pro zachování chodu všech funkcí. Také na BMR (bazální metabolismus) jsou k dispozici na internetu tabulky. Ale opět musíme brát údaje pouze jako informativní. Pro přesný výpočet bazálního metabolismu je doporučováno obrátit se na výživového poradce, popř. obezitologa.

Řešení je jednoduché a příjemné. Na hlad klidně zapomeňte

Poté, co máme v ruce veškeré potřebné informace, nastává druhá fáze celého procesu. A dalo by se říci, že ta příjemnější. Na jejím konci totiž zjistíme, že nás opustily nejen ty nežádoucí a zatěžující kilogramy, ale také to, že se nám vrátila energie a chuť do života. Nenechte proto své tělo hladově a trpět, protože by vám to vrátilo i s úroky. Hazardovat nebo experimentovat se svým zdravím se rozhodně nevyplácí. Radikální pokles příjmu kalorií na nežádoucí hodnotu povede ke zpomalení metabolismu. Nepříjemným důsledkem může být „prostorově výrazné tělo“, které je vlastně podvyživené.

 • Řešením je nastavení jídelníčku přesně na vaše tělo. 
 • Vedlejším vítaným efektem vhodně nastaveného jídelníčku bude regenerace vašeho organismu a také očištění od nežádoucích toxických látek.

A co si o dietách myslíte vy? Má smysl platit vlastním zdravím za rychlé hubnutí?